SÜGISENE TÄHISTAEVAS BINOKLIGA

SÜGISENE TÄHISTAEVAS BINOKLIGA

Pilkases pimeduses kus kuulda vaid tuule liikumist lehtedes ning kaugelt kajavaid üksikute koerte ulgumist. Pead kõrgustesse ajades istub laps, kes jälgib oma vanematega pilvitus taevas tähti. Väike vanker, Põhjamadu, Põhja nael ning tuhanded tähed eriliste kujunditega silme ees. Rahulik ning õpetav õhtu koos perekonna, sõprade või elukaaslasega on midagi erilist ning veidi teistsugust siin pingelises elus. Tähistaeva vaatlemine on alati olnud hea sõna sees, mida nii lihtsalt maha ei magata. Kapist vahukomme kaasa krabades ning sõpradega pimedusse joostes kaovad mõneks hetkeks kõik mured, mille asemele voolavad miljoneid aastaid vanad galaktikad ning täheparved. Kui aastasadu tagasi pidid inimesed taevalaotust jälgima vaid omaenda silmadega, siis nüüd on meil nii palju võimalusi kuidas tuua tähed meile lähemale. Kõige lihtsam viis selleks on binokli kasutamine.

Õige binokkel õiges kohas, õigel ajal
Binokkel on iga vaatleja parim sõber, olgu siis selleks loomade, taimede, tähistaeva vaatlemine või siis sõpradega tagahoovis aardejahi mängimine.

Võttes vaatluse alla tähistaeva, on tähtis jälgida binokli suurendusvõimet. Kuna tähed on meist kaugel, oleks tore kui binokkel suudaks neid meile lähemale tuua. Näiteks 8 x 21 binoklil näitab number kaheksa suurendust ning 21 läätse diameetrit. 8-24 x 50 näitab aga kuni 24 kordet suurendust, läätsedega 50 mm. Suurendusvõime binoklitel on aga nagu kaameratel, mida lähemale minna, seda udusemaks läheb pilt ning võib tekkida vajadus statiivi järele. Statiiv hoiab pildi liikumatu ning terasena.

Samuti kaob suurendusega valgus, mida väiksem objektiiv / lääts, seda vähem valgust laseb see läbi. Tähistaeva vaatlusteks sobivad binoklid suurema läätsega, maksimaalse valguse läbi laskmiseks suurendamisel. Lihtne viis valgusjõu arvutamiseks on jagada läätse diameeter suurendusega, kui 24 x 50 binokliga ei saa hästi hämaras hakkama (50 / 24 ~ 2,08) siis 8 x 42 binoklit saab kasutada ka hämaras (42 / 8 = 5,25).

Kuna tähistaeva vaatlemine toimub, nagu nimi ütleb, tähistaeva all siis tuleb vaadata, et binokkel oleks ilmastikukindel. Niiskus ning tolm on peamised, mis looduses binokleid segadusse võivad ajada. Nagu vanasõna ütleb, silmad on hinge peegliks, siis see on õige ka binoklite kohta. Läätsed on binokli silmad, mille eest tuleb erilist hoolt kanda. Okulaaride katted võimaldavad pikendada binokli eluiga märgatavalt, samal ajal võimaldades näha kriimustuste ning tolmuvaba taevast.

Nagu ikka meil tänapäeval kombeks, on võimalik soetada binokleid, mis on eriti vastupidavad ning hämmastavad. Näiteks sisseehitatud kompass, lämmastikuga täidetud keha, mis hõljub veepinna peal, eriti lai vaateala ning mitmekihilised läätsed on vaid mõned näited, milleks binoklid on tänapäeval võimelised. Igale inimesele jääb otsustamisvõimalus, milline binokkel sobib tema iseloomu ning vajadustega kõige enam.

Kui aga nüüd pimedaks läheb ning tuul on kõik pilved teisele poole mandrit puhunud, siis on aeg kiiresti head binoklid endale soetada ning kena pime koht vaatlemiseks leida.


Sa lisasid just toote ostukorvi:

Liitu uudiskirjaga ja saa 5% allahindlust oma esimeselt ostult!

Kui liitud meie uudiskirjaga saad koheselt 5% allahindlust oma esimeselt ostult!